FS10-1200
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS10-1200 PDF
Type Description
Series:Split Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 2.4A, Series 1.2A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):36.50mm