1182V40P
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182V40P PDF
Type Description
Series:1182
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 40V, Series 80V
Current - Output (Max):Parallel 37.5A, Series 18.8A