VPS36-4800
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-4800 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 9.6A, Series 4.8A
Center Tap:No
Power - Max:175VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max):95.25mm