FP16-150-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
DataSheet
FP16-150-B PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 300mA, Series 150mA
Center Tap:No
Power - Max:2.5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):16.51mm