1182E240
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182E240 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):240V
Current - Output (Max):208mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:82.55mm Dia