VPP28-180
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
DataSheet
VPP28-180 PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 360mA, Series 180mA
Center Tap:No
Power - Max:5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):34.93mm