VPT30-1670
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
DataSheet
VPT30-1670 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):Parallel 3.34A, Series 1.67A
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:80.00mm Dia x 33.00mm W
Height - Seated (Max):36.0mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:1.4 lbs (635 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
182S110
182S110
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
186D12
186D12
PWR XFMR LAMINATED 31.5VA CHAS
DPC-120-85
DPC-120-85
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
VPT30-1670
VPT30-1670
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
91.300
BOX ABS GRY 5.511"L X 2.322"W
BOX ALUM GRAY 23.62"L X 9.06"W
SST25WF020AT-40I/NP
SST25WF020AT-40I/NP
IC FLASH 2MBIT SPI 40MHZ 8USON