DP-241-4-56
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
DataSheet
DP-241-4-56 PDF
Type Description
Series:Two-4-One™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):56V
Current - Output (Max):110mA
Center Tap:Yes
Power - Max:6VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:60.30mm L x 33.30mm W
Height - Seated (Max):36.20mm
Voltage - Isolation:2500Vrms
Weight:0.44 lb (199.58 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
261E6
261E6
XFRMR LAMINATED 29VA CHAS MOUNT
F-155XP
F-155XP
PWR XFMR LAMINATED 7.5VA TH
3FS-516
3FS-516
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
5219946F
5219946F
LED BLUE CLEAR 5MM T/H
DP-241-4-56
DP-241-4-56
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
CJ688TPWH
CJ688TPWH
CATEGORY 6, 8 POSITION, 8 WIRE U
MCTC2450KVHD
MCTC2450KVHD
SSR RELAY SPST-NO 50A 24-280V