1182M110
Description
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
DataSheet
1182M110 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 110V, Series 220V
Current - Output (Max):Parallel 2.72A, Series 1.36A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:300VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:127.00mm Dia
Height - Seated (Max):47.75mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:6 lbs (2.7 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IF-4-230
IF-4-230
PWR XFMR SEMI-TORO 4VA TH
260J
260J
PWR XFMR LAMINATED 152VA CHAS MT
164G28
164G28
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
1182M110
1182M110
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
RC50M00000S300
RC50M00000S300
50MHZ SM0705 HCMOS 15PF 3.3V
2CSD24R
2CSD24R
CONSOLE SYSTEM TERMINAL
VI-J6T-MZ
VI-J6T-MZ
DC DC CONVERTER 6.5V 25W