VPS16-5000
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS16-5000 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 10A, Series 5A
Center Tap:No
Power - Max:80VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:63.50mm L x 58.67mm W
Height - Seated (Max):76.20mm