FS56-650-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS56-650-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max):Parallel 1.3A, Series 650mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:36VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max):39.67mm
Voltage - Isolation:4200Vrms
Weight:1.1 lbs (499 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FD7-20
FD7-20
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
IF-30-56
IF-30-56
PWR XFMR SEMI-TORO 30VA TH
F-3185U
F-3185U
LPS4018-183MRC
LPS4018-183MRC
SHIELDED POWER INDUCTORS, 18UH
FS56-650-C2
FS56-650-C2
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
ALD110908SAL
ALD110908SAL
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC