34-170-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
34-170-LPI PDF
Type Description
Series:LPI
Package:Box
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):Parallel 340mA, Series 170mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:6VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:60.20mm L x 42.10mm W
Height - Seated (Max):22.70mm