FP10-4800
Description
PWR XFMR LAMINATED 48VA TH
DataSheet
FP10-4800 PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):Parallel 9.6A, Series 4.8A
Center Tap:No
Power - Max:48VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:79.25mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max):34.93mm