LT120-50-12
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
TRANSF LED LIGHTING 120V TO 12V
Catalog
Power Transformers
DataSheet
LT120-50-12 PDF
Type Description
Series:LT
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:120V
Voltage - Secondary (Full Load):12V
Current - Output (Max):-
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:78.7mm L x 66mm W
Height - Seated (Max):55.30mm