VPP28-360
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DataSheet
VPP28-360 PDF
Type Description
Series:PC Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):Parallel 720mA, Series 360mA
Center Tap:No
Power - Max:10VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):34.93mm