F36-170-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
F36-170-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 340mA, Series 170mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:6VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.28mm L x 33.32mm W
Height - Seated (Max):33.32mm