FS12-090-C2
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
DataSheet
FS12-090-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 180mA, Series 90mA
Center Tap:No
Power - Max:1.1VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):23.80mm