VPT48-10400
Description
PWR XFMR TORO 500VA CHAS MT
DataSheet
VPT48-10400 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 20.8A, Series 10.4A
Center Tap:No
Power - Max:500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:140.00mm Dia x 60.00mm W
Height - Seated (Max):66.0mm