VPS36-2200-B
Description
PWR XFMR LAMINATED 80VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-2200-B PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 4.4A, Series 2.2A
Center Tap:No
Power - Max:80VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:63.50mm L x 58.67mm W
Height - Seated (Max):76.20mm