MPI-200-12
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 200VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
MPI-200-12 PDF
Type Description
Series:MPI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 33.3A, Series 16.7A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:200VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:95.30mm L x 113.30mm W
Height - Seated (Max):93.10mm