MPI-650-16
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 650VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
MPI-650-16 PDF
Type Description
Series:MPI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 81.2A, Series 40.6A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:650VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:133.30mm L x 119.40mm W
Height - Seated (Max):117.80mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:15 lbs (6.8 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
161J10
161J10
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
DST-6-48
DST-6-48
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
VPM30-830
VPM30-830
PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
MPI-650-16
MPI-650-16
PELTIER MOD 43.9X39.9X3.63MM 6A
GP2A230LRS0F
GP2A230LRS0F
SENSOR OPT REFLECTIVE 3MM-7MM
CONN HDR STRIP POST 8POS GOLD