CL2-5.0R-24
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
CL2-5.0R-24 PDF
Type Description
Series:CL2
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):24V
Current - Output (Max):200mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:5VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:41.30mm L x 36.50mm W
Height - Seated (Max):34.90mm