MPI-900-12
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
MPI-900-12 PDF
Type Description
Series:MPI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 150A, Series 75A
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:900VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:133.30mm L x 139.70mm W
Height - Seated (Max):117.80mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:20 lbs (9.1 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
182P117
182P117
PWR XFMR TORO 625VA CHAS MT
20-600-LPI
20-600-LPI
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
261C6
261C6
PWR XFMR LAMINATED 17.5VA CHAS
MPI-900-12
MPI-900-12
MP14 MEMALE END BRACKET 40MM WD.