12-900-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
12-900-LPI PDF
Type Description
Series:LPI
Package:Box
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 1.8A, Series 900mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.80mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max):26.60mm
Voltage - Isolation:4000Vrms
Weight:0.75 lb (340.19 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
F-373P
F-373P
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
FD7-12
FD7-12
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
185C36
185C36
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
XLUR61D-A
XLUR61D-A
LED RED DIFFUSED T/H
12-900-LPI
12-900-LPI
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
18069USA
18069USA
TWEEZER POINTED FINE 6 4.72"
BOX S STEEL NAT 19.69"LX11.81"W