FS12-200-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS12-200-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 400mA, Series 200mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:2.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):30.15mm
Voltage - Isolation:4200Vrms
Weight:0.25 lb (113.4 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
56-200-LPI
56-200-LPI
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
F-16X
F-16X
PWR XFMR LAMINATED 18.9VA CHAS
182G15
182G15
PWR XFMR TORO 15VA CHAS MT
63ZL120MEFCT78X20
63ZL120MEFCT78X20
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
FS12-200-C2
FS12-200-C2
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
115
PIN PUNCH SET 8 PIECES
USB 2.0 A MALE TO MINI B MALE 6'