BV301S12010-ZU
Manufacturer
Zettler Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
BV301S12010-ZU PDF
Type Description
Series:EI30-10.5
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):12V
Current - Output (Max):83mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:No
Power - Max:1VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:32.80mm L x 27.80mm W
Height - Seated (Max):22.30mm