30-400-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
30-400-LPI PDF
Type Description
Series:LPI
Package:Box
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):Parallel 800mA, Series 400mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:66.80mm L x 55.60mm W
Height - Seated (Max):26.60mm