PL20-36-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL20-36-130B PDF
Type Description
Series:PL20-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 1.12A, Series 560mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:20VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.20mm L x 47.60mm W
Height - Seated (Max):41.28mm
Voltage - Isolation:3500Vrms
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
187B28
187B28
PWR XFMR LAMINATED 5.6VA CHAS MT
266M12
266M12
PWR XFMR LAMINATED 38VA CHAS MT
266G48
266G48
PWR XFMR LAMINATED 24VA CHAS MT
PL20-36-130B
PL20-36-130B
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
FWTYL7575LAM011
FWTYL7575LAM011
OM5 SIG CORE 12F TRUNK LSZH