VPM240-12500
Description
PWR XFMR TORO 3000VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-12500 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:208V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 25A, Series 12.5A
Center Tap:No
Power - Max:3000VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:222.00mm Dia
Height - Seated (Max):130.00mm