ECO-200-230
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 200VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ECO-200-230 PDF
Type Description
Series:EcoTran
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):Parallel 1.7A, Series 870mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:200VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:90.00mm L x 106.00mm W
Height - Seated (Max):116.00mm