4900-8012RA60
Manufacturer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
4900-8012RA60 PDF
Type Description
Series:4900
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max):Parallel 180mA, Series 90mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1.1VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:35.10mm L x 30.00mm W
Height - Seated (Max):23.60mm