1182E110
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Catalog
Power Transformers
DataSheet
1182E110 PDF
Type Description
Series:1182
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 110V, Series 220V
Current - Output (Max):Parallel 272mA, Series 136mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:30VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:76.20mm Dia