PL56-20-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL56-20-130B PDF
Type Description
Series:PL56-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 5.6A, Series 2.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:56VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:76.20mm L x 64.00mm W
Height - Seated (Max):48.50mm