VPM24-2080
Description
PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
DataSheet
VPM24-2080 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 220V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 4.16A, Series 2.08A
Center Tap:No
Power - Max:50VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:92.00mm Dia
Height - Seated (Max):38.00mm