VPL24-1100
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 25.0VA CHAS
Catalog
Power Transformers
DataSheet
VPL24-1100 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):24V
Current - Output (Max):1.04A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:25.0VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:53.98mm L x 82.55mm W
Height - Seated (Max):49.22 mm