VPT48-2080
Description
PWR XFMR TORO 100VA CHAS MT
DataSheet
VPT48-2080 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):Parallel 4.16A, Series 2.08A
Center Tap:No
Power - Max:100VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:87.00mm Dia x 47.00mm W
Height - Seated (Max):51.0mm