VPS36-3600
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
DataSheet
VPS36-3600 PDF
Type Description
Series:Chassis Mount: World Series™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max):Parallel 7.2A, Series 3.6A
Center Tap:No
Power - Max:130VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:71.37mm L x 68.33mm W
Height - Seated (Max):85.85mm