A41-25-16L
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
A41-25-16L PDF
Type Description
Series:All-4-One™
Package:Box
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Current - Output (Max):Parallel 3.2A, Series 1.6A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:25VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:71.40mm L x 54.40mm W
Height - Seated (Max):58.70mm