1182H117
Description
PWR XFMR TORO 80VA CHAS MT
DataSheet
1182H117 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 117V, Series 234V
Current - Output (Max):Parallel 684mA, Series 342mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:80VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:88.90mm Dia
Height - Seated (Max):38.10mm