FS20-055-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FS20-055-C2 PDF
Type Description
Series:Split Pack™, Class 2/3, FS
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 110mA, Series 55mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1.1VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):23.80mm
Voltage - Isolation:4200Vrms
Weight:0.17 lb (77.11 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
187D20
187D20
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
F-398U
F-398U
PWR XFMR LAMINATED 72VA CHAS MT
FS16-150
FS16-150
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
FS20-055-C2
FS20-055-C2
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
RJ11F72G
RJ11F72G
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED
CONN RCPT MALE 8POS SOLDER CUP
SS33B2033
SS33B2033
FERRITE CORE 23OHM HINGED 8.90MM