VPM240-28100
Description
PWR XFMR TORO 6750VA CHAS MT
DataSheet
VPM240-28100 PDF
Type Description
Series:Toroidal Medical, VPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:208V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 56.2A, Series 28.1A
Center Tap:No
Power - Max:6750VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:310.00mm Dia
Height - Seated (Max):140.00mm