1182U110
Description
PWR XFMR TORO 1500VA CHAS MT
DataSheet
1182U110 PDF
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Toroidal
Voltage - Primary:117V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 110V, Series 220V
Current - Output (Max):Parallel 13.6A, Series 6.8A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:1500VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:187.96mm Dia