ST3-56B33
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
ST3-56B33 PDF
Type Description
Series:Split Bobbin Plug-In
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max):Parallel 90mA, Series 45mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:2.4VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:35.05mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max):30.23mm