0200MD-1-004
Manufacturer
Talema
VIGOR # :
Description
PWR XFMR TORO 200VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
0200MD-1-004 PDF
Type Description
Series:MD
Package:Box
Part Status:Active
Type:Toroidal
Voltage - Primary:100V, 120V, 200V, 240V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max):Parallel 1.67A, Series 830mA
Primary Winding(s):Dual, Multiple Taps
Secondary Winding(s):Single, Multiple Taps
Center Tap:No
Power - Max:200VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:117.00mm Dia x 56.00mm W