DP-241-7-10L
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
DP-241-7-10L PDF
Type Description
Series:Two-4-One™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):10V
Current - Output (Max):5A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:Yes
Power - Max:56VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:93.70mm L x 49.20mm W
Height - Seated (Max):57.80mm