VPT30-5330
Description
PWR XFMR TORO 160VA CHAS MT
DataSheet
VPT30-5330 PDF
Type:Toroidal
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):Parallel 10.66A, Series 5.33A
Center Tap:No
Power - Max:160VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:103.00mm Dia x 48.00mm W
Height - Seated (Max):52.0mm