241-6-36A37
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Catalog
Power Transformers
DataSheet
241-6-36A37 PDF
Type Description
Series:Chassis-Tran
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V
Voltage - Secondary (Full Load):36V
Current - Output (Max):850mA
Primary Winding(s):Single
Secondary Winding(s):Single
Center Tap:Yes
Power - Max:30VA
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect
Size / Dimension:82.55mm L x 49.28mm W
Height - Seated (Max):42.93mm