14A-20-20B22
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
14A-20-20B22 PDF
Type Description
Series:International PC Plug-In
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Single, Multiple Taps
Center Tap:No
Power - Max:20VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.15mm L x 47.63mm W
Height - Seated (Max):41.28mm