LP12-450B3
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
LP12-450B3 PDF
Type Description
Series:Low Profile Plug-In
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Semi-Toroidal
Voltage - Primary:-
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max):Parallel 900mA, Series 450mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:6VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max):21.59mm