CT15P-25S410-1
Manufacturer
Challenge Electronics
VIGOR # :
Description
AUD. PIEZO XDCR 1-25V SMD
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CT15P-25S410-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:5 V
Voltage Range:1 ~ 25V
Frequency:4.1kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 5V, 10cm
Current - Supply:3mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)